2011. június 16., csütörtök

Gyúrás

Gyúrj kemény tésztát, 6 tojásból, liszttel, hagyjad megkelni, formázd tojásdad alakúra.  Így készül a bicepsz. Ha meggyúrtad, szálkásíthatod. A megduzzadt izomból el kell vonni a vizet. Azaz nem eszel, csak rizst (só nélkül persze), és kiteszed a meggyúrt izmot száradni a napra, hogy távozzon belőle minden nedvesség, és emellett még szép aranybarnára is süljön.
A tricepsz már nagyobb szakértelmet igényel, évek kitartó munkájával kell megformázni, csalafinta kis izom, ha van, nem látszik igazán, ám ha nincs, a felkar csak leffeg. Mind a két nemnek megvannak gyenge pontjai. A konditeremben szerzett tapasztalataim alapján a férfiak általában a vádlival, a nők a bricsesszel küzdenek. Hosszú, kemény, kitartó munkát igényel, mire megszületik a vádli, vagy eltűnik a bricsesz.
Aztán ha készen van a test, ki lehet próbálni, lehet vinni bevetésekre, és büszkén feszíteni a fürdőruhában. Szóval higgyétek el, megéri a fáradtságot. A gond csak akkor van, ha túl sokáig tart a megfelelő test elkészítése. Az ember dolgozik évekig, gyúr, szálkásít, feszesít, tömeget növel, meg minden, de közben elkezd ráncosodni a bőr, és teljesen elrontja az összképet. Szóval lőttek az egésznek. Mit csinál ilyenkor az ember? Hát mivel a testen már nem lehet változtatni, a gondolkodáson kell. Meg kell tanulni megszeretni a megrozzant testet. Nem könnyű feladat, talán még a tricepsz elkészítésénél is nagyobb kitartást igényel. Szóval alig vagy túl az egyik erőfeszítésen, már jön is a következő. Így megy ez…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése