A jelenségről többet tudok, amióta én magam is érinthetetlen lettem. Amikor tragédia ér egy embert, vagy ha egyszerűen csak beleszületik a szegénységbe, nyomorúságba sok ember szemében érinthetetlenné válik.
Néhány napja halt meg a gyerekem, amikor észrevettem, hogy néhány szomszédom már nem köszön nekem. Úgy mentek el mellettem a körfolyosón, mintha csak a gang rácsához láncolt bicikli volnék. Érinthetetlen lettem. Páriák nemcsak Indiában vannak. Mert rettegünk a fájdalomtól, az emberi nyomorúságtól, mintha bizony elkerülhető lenne.
De előbb vagy utóbb úgyis ránk zúdul, mint a FEKETE ESŐ:
Azon a reggelen, amikor fekete eső esett, senki nem mozdult ki a házából. A városra néma csend borult, csak az esőcseppek ütemes kopogása volt hallható. Néha-néha meglebbent egy függöny sarka, és egy riadt tekintetű ember kémlelt ki az ablakon az elhagyatott városra. Az egész várost átjárta a félelem. Később már ki sem néztek az ablakon, megpróbáltak megfeledkezni a fekete esőről. Az eső pedig száz napon és száz éjszakán át esett.
Hogy hogyan kezdett el terjedni a szóbeszéd, nem tudni, hiszen senki sem hagyta el az otthonát, és a telefonvonalak már az első naptól fogva megsüketültek. A legtöbben büntetésnek vélték az esőt, amellyel Isten a romlottsága miatt sújtja a várost. Így sok bűnöst elért a végzete. Mivel az utcára nem mert kimenni senki, nyilvános kivégzésekre nem került sor, de sokan csendben, az otthonukban intézték a dolgot. A halottakat aztán kiszögezték a házak kapujára, hogy mindenki lássa őket. Sok bűnös veszett el más bűnösök keze által.
Amikor már szinte az egész várost elviselhetetlen bűz lepte el valami megváltozott. Minden éjjel eltűnt néhány kiszögezett halott a kapukról. Az egyik házból éjszakánként egy feketébe burkolt árny osont ki ásóval, hogy eltemesse őket. Teréz minden halottat megsiratott, akit eltemetett. Amikor az utolsó halottat is eltemette, megállt a rét közepén, a sírhalmok között, és kővé dermedt a fájdalomtól.
Ekkor, mintegy varázsütésre, elállt az eső. Először csak egy-egy ember merészkedett ki, majd egyre többen kitódultak az utcára. Amikor a város határán fekvő mezőre ért a tömeg, hirtelen mindenki elnémult. Az egész mezőt takaros sírhalmok borították, minden sírhalmon egy-egy névtábla az elhunyt nevével és egy csokor virág. Rettegés járta át a testüket. Teréz csillogó fekete márványtestét látva azonban végre mindent megértettek. Teréz, aki az egész város fájdalmát és félelmét a testébe fogadta, megváltotta őket.
A városban azóta minden év századik napján fekete eső esik. Ilyenkor az emberek kitódulnak az utcára, és hagyják, hogy az eső átmossa őket. Az eső felsebzi a bőrüket, és az egész várost átjárja a fájdalom. Az oszlásnak indult holttestek bűzének emléke szinte elviselhetetlen. Tudják azonban, hogy a fekete eső áldás, mert a félelem felejtést szül, a felejtés pedig gyilkosságot és bűzös tetemeket. Az eső pedig ütemesen mindig ugyanazt a három szótagot kopogja: takk takk-takk, takk takk-takk, ne felejts, ne felejts…