2011. augusztus 22., hétfő

Today is a good day


A midlife krízisből már kiöregedtem. A  petyhüdt alkart, a ráncos arcbőrt, a fájós derekat, az öregedést és a saját halandóságomat már megemésztettem. A szeretteim halandóságát nem fogom sohasem. „Today is a good day to die” – mondja az öreg indián.
Annyi minden megtörtént már. És annyi minden nem fog sohasem. Annyi mindennek nem kellett volna megtörténnie. És annyi minden lehetett volna még. Szóval akkor miért is ne… Meghalhatnék akár, békében. És ennyi erővel tovább is élhetek… Boldog születésnapot mindenkinek. Today is a good day to die... or to live...

2011. augusztus 16., kedd

Házasság

A házasságuk jó hírét annak köszönhették, hogy soha nem veszekedtek. Sem a szomszédok, sem a barátok, sem a családtagok nem hallottak soha egy hangos szót sem. Persze nem is beszélgettek semmiről, ami fontos, de a többiek ezt nem tudták Amíg velük élt a gyerek, így volt a legjobb. Utána meg talán csak megszokásból folyt minden a régi mederben.
A bizalmatlanság azonban alattomosan beférkőzött az életükbe, mint ahogyan a nyirkos őszi idő járja át a még fűtetlen lakást. A telefonnal kezdődött. Klára lelkében a gyanú akkor támadt fel, amikor egyszer arra ébredt, hogy a férje telefonjára éjjel egykor egy üzenet érkezett, majd visszaaludt, de félóra múlva ismét felébredt, mert a férje bőszen nyomogatta a telefon gombjait. Reggelre elhessegette magától a rossz érzéseket, több hétig nem is gondolt arra, hogy ugyan kinek irogathat éjjel fél kettőkor a Józsi. Elment az irodába, főzött, mosogatott, csinálta a dolgát. Néhány héttel később, egy hajnalban ismét a telefon pittyegésére ébredt. Szitkozódva nyúlt oda Józsi telefonjáért, hogy kikapcsolja az ébresztőt. Józsi ugyanis rendszeresen kora reggelre állította be az ébresztőt, majd békésen aludt tovább mellette, Klára azonban felébredt, és ilyenkor még sokáig álmatlanul hánykolódott az ágyban, mire sikerült visszaaludnia. Miközben félálomban próbálta kikacsolni az ébresztőt, egy üzenetre tévedt a szeme. „Hiányzol…” Ennyi. „Ugyan kinek hiányozhat az én pocakos, erőteljesen kopaszodó, elviselhetetlenül szőrszálhasogató férjem?” –  gondolta magában Klára. A telefont viszont meggyűlölte. Minden csörgésre, üzenethangra, de még az ébresztőre is úgy rázkódott össze, mintha villám csapott volna bele. Józsit irritálta az asszony, aki, ha Józsit felhívta egy ügyfele, olyan sértett képpel járkált föl-alá a lakásban, mintha legalábbis az anyját ölte volna meg.
A következő hetek leírására, talán a „hidegháború” a legmegfelelőbb szó. Klári tüntetőleg abbahagyta a mosást, takarítást, majd a főzéssel is leállt. Főzzön rá az, akinek üzenget éjjel, duzzogott magában. Józsi elkezdett étterembe járni munka után, és ezért még később ért haza, amivel kiválóan lehetett bosszantani Klárát.
A bomba egy pénteki napon robbant. Klárának jó kedve volt éppen, mert a horoszkópjában aznap az állt, hogy minden rendbe fog jönni, és kiegyensúlyozott boldog napokra számíthat a családi életében. Jókedvében úgy döntött, hogy megcsinál Józsinak egy mosást. Felkapta Józsi nadrágját, zubbonyát és a polókat, majd beindította a gépet, és leült a teraszra olvasni. „Hol a telefonom te kurva!” – mennydörgött végig a lakáson a Józsi artikulálatlan üvöltése. „Honnan tudjam, mindig a kezedben van!” – így Klára. „Itt volt a zubbonyomban a széken!” Ekkor síri csend lett. Klára megszeppenten pillantott Józsira, majd a mosógépre. Józsi feje először vérvörös, majd sötétlila lett. Sarkon fordult, és bevágta maga mögött az ajtót.
A harmadik napon, amikor Józsi éppen hazaugrott napközben a lakásba tiszta ruhákért, az asszonyt, akinek az irodában kellett volna lennie, a besötétített szoba sarkában találta pityeregve. „Hát te? Nem mentél be?” „Nem, nem bírtam. Nem direkt mostam ám ki a telefont, de azt hiszem nem bánom, egy cseppet sem. Még mindig jobb, hogy a telefont nyírtam ki, és nem a te nyakad tekertem ki tőből…” – hüppögte. Ez volt az első őszinte szó, ami annyi év házasság után elhangzott közöttük. Józsi teljesen elérzékenyült. Szép lassan letette a telepakolt sporttáskáját, és megszólalt: „Ha akarod maradok…”
Klára akarta. Hogy mi változott azóta? Nem ébresztőre kelnek. Klára néha elolvassa a horoszkópját, és utána veszekednek. A házasságuknak határozottan jót tesz.

2011. augusztus 15., hétfő

Ütött az órád

Egy szerda reggel történt. Tudjuk, hogy szerda volt, mert Klárika aznapra várta a lányát, aki minden héten bevásárolt neki a Lehelen, együtt megkávéztak, elropogtattak egy brióst, beszélgettek, majd Zsuzsa bement az egyetemre megtartani a délutáni óráját. Hétközben Zsuzsa csak egyszer jött. Jött volna persze többször is, de Klárika ragaszkodott hozzá, hogy munka után menjen csak haza a családjához, elvégre ott nagyobb szükség van rá.
Szóval szerda reggel volt. Klárika felvette a frottír köntösét, majd elhúzta a függönyt és kitárta az ablakot, hogy kitegye szellőzni az ágyneműt a napra. Ekkor látta meg az autót. Az autó tetejére jól olvasható nagy fekete betűkkel ez volt írva: „Ütött az órád”. 
Mintha egy gejzír tört volna fel a mélyből, Klárikát úgy árasztották el az emlékek. Azt mondják a halála előtt lepereg az ember előtt az élete filmje. Ha ez igaz, akkor ez volt az a pillanat, amikor Klárika meghalt, legalábbis lélekben. Látta a fegyveres katonákat, akik puskatussal hajtották őket a Duna felé. Eszébe jutott az anyja arca, aki egy hirtelen mozdulattal bedobta őt az út mentén álló kukába és azt sziszegte:  "Maradj itt kislányom, amíg valaki érted nem jön."  Látta annak a kedves fiúnak az arcát, aki másnap reggel kiszedte a kukából a didergő, szipogó kislányt, és hazavitte. Filmszakadás… Később persze férjhez ment, igen... Isten áldásával megszületett a lánya Zsuzsa, akiben ő is és a férje is sok örömét lelte. Most azonban rádöbbent, hogy aznap éjjel ott a kukában vége lett a filmnek. Azt a hatvan évet, a kuka után , már potyautasként töltötte. Az autó a nagy fekete betűkkel egyenesen a filmszakadás pillanatába repítette. A teste még élt két évet…

2011. augusztus 8., hétfő

Dark gothic istennők

Bámulom a tetőtől talpig fekete csipkébe öltözött, bakancsos, dark gothic istennőket, miközben az asztalnál az üveges bornak álcázott, kannás borból készült fröccsömet iszom, és hozzá rósejbnit eszek. Az egyiknek combközépig érő tűzvörös haja van, olyan sűrű és tömör, mint a nagyvadak szőre, a másik testét tetőtől talpig ezüst szegecsekkel kivert páncél borítja, mintha egyenesen a harcmezőről jönne. Lenyűgöző a látvány, csak kicsit nagy a felhajtás egy vidéki fesztiválhoz képest, gondolom magamban. A fesztiválon kiemelkedően sok jó zenekar lép fel, végig süt a nap, és olcsó a büfé, többet nem is kívánhat egy nyári hétvégén az ember. 11-kor, a nap záró koncertjeként lép színpadra a fesztivál sztárvendége a Woven Hands.  Már az első akkordok gyomorszájon vágnak. A koncert közepén már több férfi és nő úgy zokog körülöttem, mintha  kisgyerek lenne. Én nem sírok, sírtam már eleget, csak hagyom, hogy a zene átjárja a testemet. De ha valaha az életben még meghallgathatom őket, én is istennőnek öltözök majd, hogy a mennyekbe repítsenek.

2011. augusztus 4., csütörtök

Levelezés

1. Levél (a postaládában)
Kérem ne húzogassák egyfolytában a rolót. Itt emberek élnek. Pihenni szeretnénk.

2. Levél (a ház faliújságán)
Kedves Névtelen Levélíró,
Ezúton szeretném tájékoztatni, hogy nincsen rolóm.
Üdvözlettel,
A névtelen levél címzettje

3. Levél (a postaládában)
Ne szemtelenkedjen velem, fiatalasszony. Tudom, hogy van rolója, látszik az utcáról. Minden délután húzogatja. Nem az állatkertben vagyunk.

4. Levél (a faliújságon)
Kedves Névtelen Levélíró,
Valóban van roló, de nem működik. Már akkor sem működött, amikor ideköltöztem tíz éve. Az állatkertben amúgy többször jártam, ott nem láttam rolót.
Üdvözlettel,
A névtelen levél címzettje

5. Levél (a faliújságon)
Ne szórakozzon velem, már több lakóval is megbeszéltem a dolgot, feljelentjük, ha folytatja.

6. Levél (a faliújságon)
Kedves Lakók,
Ha jól tudom sem a roló birtoklását, sem a húzogatását nem tiltja a törvény, úgyhogy jelentsenek csak fel bátran. Emberek vagyunk…

7. Levél (a faliújságon)
Kedves Lakók,
Már napok óta nem hallok magukról semmit… Remélem jól vannak? Ha már ilyen jól szóba elegyedtünk, hadd kérdezzem meg, nem tudnak véletlenül egy jó rolószerelőt?

2011. augusztus 2., kedd

Helyzetjelentés

Amikor már azt hiszed, ennél nem lehet rosszabb, vigyázz. Ilyenkor megeshet, hogy rálépsz egy második világháborús taposóaknára, vagy előre indul el a rükvercbe tett autó és a falnak csapódsz. Mára ennyi.

2011. augusztus 1., hétfő

Bányató


A hatalmas kiszáradt, homokos tómederből kiállt néhány betemetett nádszál még mindig zöld csúcsa. A korábban levonult víz helyenként hullámosan meggyűrte a homokot, a tó közepén azonban hatalmas tükörsima felületet hagyott, ami üvegszerűen csillogott a napfényben. A csillogó sima medret csak egy helyen szelték át emberi lábnyomok, amelyek szinte hívtak, hogy kövessem őket. Keresztben átszeltem a tómedret, majd megkerülve a nádast a homokos meder szélén egymagában álló, kiszáradt bokorhoz értem. A bokornál a nyomok hirtelen elfogytak, a bokor egyik ágán pedig egy csillogó női fülbevaló. Ennyi. Van persze minderre racionális magyarázat. A tó partján levő homok már nem volt összetapadva, a szél biztosan eltüntette a bokortól távolodó emberi lábnyomokat. A fülbevalót valahol találhatta és odaakasztotta a bokorra, hogy aki keresi, megtalálja. De talán mégis úgy volt, hogy átszelte a homokos medret, a fülbevalót, még a bokorra akasztotta, hogy maradjon valami látható nyom ott, ahol a lába utoljára érinti a földet. Azután köddé vált, vagy a föld nyelte el. Akárhogy is, magával vitte a titkot.